Zašto se u spremnicima za ronjenje kisik razrijeđuje helijem , a ne dušikom koji je jeftiniji?

Ime i prezime: Tomislav B.

Bojim se da je slika toga što sve i zašto udišu ronioci nešto kompleksnija od one koju sugerira tvoje pitanje. Nadam se da te moj prijedlog da se informiraš na vikipedijskom članku o plinskim smjesama za ronjenje neće suviše šokirati.
Kratak odgovor na tvoje pitanje bio bi pak da je helij manje topljiv u vodi, a onda i u krvi, tako da će kod dubljih zarona omogućiti i brži izron, a onda i dulji ostanak pod vodom.
A što se tiče cijene helija, možda će te zanimati kako se on uopće dobiva. Naime, iako je to drugi najčešći element u Svemiru, iako stalno hlapi iz Zemlje, iako kružimo oko ogromne kugle gotovo četvrtina koje je helij, njegovo skupljanje u upotrebljivim količinama sve je samo ne jednostavno.