Kako objasniti da osmij u spoju OsO4 unatoč većem kovalentnom radijisu može kreirati stabilnu dvostruku vezu, dok SiO2 vrlo brzo polimerizira?

Ime i prezime: Tomislav B.

Rekao bih da se stvari ponešto mijenjaju kad u igru uključiš i d-orbitale. Pored toga, vjerojatno silicij, baš zbog malog radijusa, teže trpi četiri elektronska para oko jednog pravca (nasuprot tomu kad su raspoređeni tetraedarski, kao polimernom silicijevom dioksidu), negoli osmijev atom njih šesnaest, tetraedarski raspoređenih.
Općenito, kod razmatranja toga kako rasporediti atome oko drugih atoma treba prvo imati na umu to da se elektroni odbijaju, a tek se onda baviti prostornim preklapanjima atomskih orbitala. Ipak, za bilo kakav uvjerljiv opis stanja stvarî treba jednostavno računati, s tim da ti računi nisu baš uvijek jednostavni.