U kakvim prilikama može nastati sulfonij-ion, kloronij-ion i fluoronij-ion?

Ime i prezime: Tomislav B.

Za početak, malo kemijske nomenklature:

Sulfonijevi, kloronijevi i fluoronijevi kationi su posebni slučajevi onijevih kationa. Onijev kation je zajedničko ime za bilo koji kation nastao hidroniranjem hidrida bilo kojeg elementa 15., 16. ili 17. skupine periodnog sustava kemijskih elemenata, kao i zamjenom jednoga ili više vodikovih atoma tako nastalog kationa bilo kojom jednovalentnom skupinom.

Primjerice, hidroniranjem amonijaka, NH3, nastaje amonijev kation, NH4+; hidroniranjem vode, H2O, nastaje oksonijev kation, H3O+, a hidroniranjem fosfina, PH3, nastaje fosfonijev kation, PH4+.

Zamjenom svih vodikovih atoma u amonijevom kationu etilnim skupinama nastaje tetraetilamonijev kation, (C2H5)4N+, a zamjenom sva tri atoma vodika u oksonijevom kationu metilnim skupinama nastaje trimetiloksonijev kation, (CH3)3O+.

Nakon ovog nomenklaturnog pregleda, vratimo se na tvoje pitanje. Sulfonijev ion može značiti H3S+, ali može biti i opće ime za bilo koji supstituirani sulfonijev ion, npr. trimetilsulfonijev ion, (CH3)3S+. Analogno vrijedi i za kloronijev i fluoronijev ion.

Najjednostavniji odgovor na tvoje pitanje glasio bi da se sulfonijev, kloronijev i fluoronijev ion mogu dobiti protoniranjem (točnije, hidroniranjem) molekula sumporovodika, klorovodika odnosno fluorovodika jakom kiselinom. A ako si mislio na supstituirane onijeve ione, oni se obično dobivaju reakcijom neutralnih molekula s alkil-halogenidima, pa će tako npr. reakcijom dimetil-sulfida s metil-jodidom nastati trimetilsulfonijev jodid:

(CH3)2S + CH3I → (CH3)3S+ I

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr