U spojevima RuO4 i OsO4 jesu li sve 4 veze s kisikom jednake po vrsti i duljini? Ili su dulje one koje potječu od s-orbitala? Jesu li to dvostruke veze ili donorsko-akceptorske veze?

Ime i prezime: Tomislav B.

Obje molekule su tetraedarske, što će reći da su sve četiri (inače dvostruke, ali ne i donorske, premda to dvoje općenito nije međusobno isključivo) veze u njima jednako duge.
Što se pak tiče priča o porijeklu elektronâ i načinu na koji bismo zbog toga kao trebali zvati veze, mogu ti samo opet reći što sam i prije: nije to previše bitno. Ono što je bitno jesu svojstva molekula, a one ukratko proizlaze iz broja i nabojâ jezgara te nepromjenjivih načela na koji elektroni bivaju oko njih. Ništa od toga ne ovisi o tomu na koji su se način elektroni našli tamo gdje jesu.
Ako si baš jako zagrijan za porijeklo i imena koja iz njega slijede, možda bi ti zabavnije bilo da se baciš u proučavanje povijesti. Tamo su pitanja o porijeklu i imenu često krucijalna. Odakle su došli Sumerani, tko su bili Gutejci i kakvim su jezikom pričali, hoćemo li ikad rekonstruirati toharski, razumjeti etrurski ili naći neki zapis na kakvom ilirskom jeziku... Pitanjâ je mnogo, odgovorâ malo i često su krajnje upitni, potpuno nasuprot ovoj situaciji s elektronima, gdje je sve onoliko jednostavno, koliko razumiješ ili ignoriraš kvantnu mehaniku.