koja je zamjena za elektrolizu mislim jeli se moze napravit kakvi zamjenski elektroliti sto da uzmen

Ime i prezime: stivivanović stivivanović@.gmail.com

Općenito, elektroliza nije jedini način da se postigne neka kemijska reakcija. Primjerice, voda se na vodik i kisik osim elektrolizom može razložiti i fotokemijskim putem, uz pomoć posebnih katalizatora. Želiš li pak komad željeza presvući slojem bakra, a elektroliza ti se iz nekog razloga ne sviđa, možeš i rastaliti bakar te umočiti željezo u njega. Ako ćeš to činiti, nemoj željezo držati prstima.

Elektroliti su pak poprilično nezamjenjivi, kad je riječ o elektrolizi. Naime, struju nešto mora voditi jer se inače neće dogoditi ništa. Prema tomu, reakcijska smjesa u kojoj se zbiva elektroliza mora biti električki vodljiva. A to znači da ona mora sadržavati nekakav elektrolit.

Ako te zanima kojim elektrolitom zamijeniti elektrolit koji koristiš ili bi koristio, ali ga ne možeš dobaviti, morat ćeš biti malo konkretniji. Univerzalni odgovori općenito ne postoje, a oni specifični dosta ovise o konkretnim uvjetima. Npr. želiš li tekući elektrolit zamijeniti nečim krućim, možeš pomiješati salmijak i sprašeni ugljen, a smjesu navlažiti vodom (tako nešto ima u klasičnim baterijama). Ako te muči razvijanje klora, najbolje je da uzmeš natrijev sulfat ili nitrat.