Hitno mi treba kod aniona 2. Skupine dokaz za sulfatni,kromatni,dikromatni ion..a kod aniona 4. Skupine dokaz za kloridni,tiosulfatni i jodidni ion..hvlaa

Ime i prezime: Caleta car Katarinacaletacar23@gmail.com

U takovim slučajevima treba hitno otvoriti skripta za praktikum analitičke kemije. Ako kojim slučajem nemaš vlastiti primjerak, onda možeš hitno u kakovu internetsku tražilicu upisati nešto poput "praktikum analitičke kemije" i među rezultatima tražiti pdf-ove koji pored praktikuma analitičke kemije u naslovu imaju i brojku jedan ili izraz "kvalitativno". Nije da ih nema.

Inače, pitanje ti nije baš najjasnije. Tražiš li tvar koja će dati talog sa sulfatima, kromatima i dikromatima, odnosno kloridima, tiosulfatima i jodidima ili pak reagense za svaki od navedenih aniona ponaosob? U prvom slučaju trebaš barijeve i srebrove katione, a inače je situacija malo složenija. Naime, kod kvalitativne analize povijest je bitna i tzv. dokazna reakcija samo je konačan potez u čitavom nizu pokusa koji se izvode e kako bi se doznalo što je (sve) u otopini. Sheme razdvajanja aniona i kationa, koje možeš naći u nastavnim materijalima (a i na Internetu) nisu tamo bezveze. Negativne reakcije vrijede koliko i pozitivne, a kadšto i više, ako se njima eliminira više mogućih tvari nego što ih ostane.

Za oba slučaja ipak vrijedi to da nema smisla da ti prepisujem iz nastavnih materijala. Njih moraš proučiti samostalno, baš kao što sam to ja činio u svoje vrijeme, a isto tako i svi koji su analitičku kemiju pošteno savladali. Ako ti i nakon što se udubiš u skripta svejedno ostane upitnikâ, onda ću ti ih rado pokušati rastočiti u točke i uskličnike, ter poneki zarez.