Dobar dan poštovani, htjela sam vas zamoliti ako bi mi htjeli objasniti razliku između sljedećih pojmova: redukcija, oksidacija, elektroliza i redoks reakcije (oko kojih se često zabunim i pomiješam ih) Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Lara Levnaić lara.levnaic3@gmail.com

Redukcija je svaki proces u kojemu se oksidacijski broj nekog atoma smanjuje, dok je oksidacija proces u kojemu se oksidacijski broj nekog atoma povećava. Ta se dva procesa uvijek zbivaju zajedno tj. jedan ne ide bez drugog. Kolokvijalno se takve kemijske reakcije nazivlju redoksima, odnosno redukcijsko-oksidacijskim reakcijama.

Elektroliza je svaka reakcija u kojoj se električna energija (preko prijenosa elektronâ tj. električnom strujom) direktno pretvara u kemijsku. Budući da se prijenosom elektronâ na ili s čestica sudionikâ reakcije mijenjaju njihova oksidacijska stanja, elektrolize spadaju u redukcijsko-oksidacijske reakcije.

Upišeš li te pojmove, odnosno njihove korijene, u E-školinu tražilicu, naći ćeš na desetke odgovora koji se bave tom tematikom, a u njima opise tih pojmova iz više različitih perspektiva. Korisno ih je pogledati i ako su ti već gornje rečenice razbistrile situaciju.