Pri kojoj će se temperaturi smrzavati vodena otopina u kojoj je vrelište pri normalnom tlaku 102,68 stupnjeva celzijusa?

Ime i prezime: Stela Marković Stela_Markovich@hotmail.com

Čista voda pri normalnom atmosferskom tlaku vrije pri 100 °C, a smrzava se pri 0 °C. Otopimo li u vodi (ili bilo kojem drugom otapalu) neku tvar, vrelište otopine bit će više, a ledište niže u odnosu na vrelište odnosno ledište čistog otapala. Fizička veličina koja nam kazuje koliko će se povisiti vrelište nekog otapala kada u njemu otopimo određenu količinu strane tvari zove se ebulioskopska konstanta (simbol: Kb), a veličina koja govori o tome koliko će se sniziti ledište zove se krioskopska konstanta i oznaka joj je Kf. Ebulioskopska konstanta vode iznosi 0,512 K kg mol−1, a krioskopska 1,853 K kg mol−1.

Zadatak ćemo riješiti tako da od ledišta vode oduzmemo iznos sniženja ledišta do kojega će doći zbog dodatka strane tvari u količini koja je povisila vrelište za 2,68 °C (= 102,68 °C − 100 °C). Taj iznos izračunat ćemo množenjem navedene razlike s omjerom krioskopske i ebulioksopske konstante vode:

ΔT = 2,68 °C · (1,853 / 0,512) = 9,7 °C

Otopina će se, dakle, smrzavati pri 0 °C − 9,7 °C = −9,7 °C.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr