Postovani! Pitanje na proslogodisnjoj maturi glasi: Kolika je brzina trosenja kisika u kemijskoj reakciji 2NO(g) + O2(g) -> 2NO2(g) ako je brzina nastajanja dusikova (IV) oksida 0,70 mol/Ls? Tocan odgovor je 0,35 mol/Ls, a ja za rjesenje dobijem taj broj, ali negativan. Nije mi jasno zasto i kako se dobije pozitivno rjesenje? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Vedrana Pavlovic vedranapavlovic61@gmail.com

Ono što te muči nije kemija, nego semantika.

Ako si brzinu nastajanja dušikovog dioksida podijelila s njegovim stehiometrijskim koeficijentom, a rezultat pomnožila sa stehiometrijskim koeficijentom kisika, dobila si brzinu nastajanja kisika. Kako se kisik troši, ona je očito negativna.
Kako je nastajanju suprotno trošenje, to će očito i pripadne fizikalne veličine biti suprotne. Zato ćeš brzinu nastajanja pretvoriti u brzinu trošenja tako da joj promijeniš predznak.
Nadam se da je sad očito zašto sad već četvrti put koristim riječ "očito".