Pozdrav. Molila bih Vas pomoć u vezi jednog zadatka. Zadatak glasi: Reakcijom vodenih otopina natrijevog sulfata i barijevog klorida nastaje talog barijeva sulfata i topljiva sol natrijeva klorida. U svakoj od otopina otopljeno je 100 g navedenih soli. Izračunaj masu barijeva sulfata koji nastaje reakcijom. Kolika je masa reaktanta u suvišku preostalom nakon reakcije? Ja sam to probala riješiti ovako: pošto ima dva reaktanka, a svaki ima 100 g soli, onda sam uvrstila da je masa NaCl=200 g i uz pomoć te mase i molarne mase NaCl sam dobila da je množina BaSO4 1.71 mola. Uz pomoć toga sam pokušala izračunati masu BaSO4, ali dobijem da je masa 400, a rješenje je 111 g. Molila bih vas ako biste mi rekli što sam napravila krivo i ako biste mogli dati neke smjernice. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Mirta M mmi29@net.hr

Prije reakcije imaš 100 g natrijevog sulfata i 100 g barijevog klorida, znači zbroj masa reaktanata jednak je 200 g. Nakon reakcije imaš dva produkta: natrijev klorid i barijev sulfat, te nešto neizreagiranog jednog reaktanta koji je bio u suvišku (naknadno ćemo izračunati je li to natrijev sulfat ili barijev klorid). Zbog zakona o očuvanju mase, zbroj mase nastalog natrijeva klorida, barijeva sulfata i preostalog neizreagiranog reaktanta mora biti jednak 200 g. Pogriješila si u tome što si pretpostavila da je masa nastaloga natrijeva klorida 200 g. Ona svakako mora biti manja od 200 g, jer kada bi bila jednaka 200 g, onda to znači da bi masa barijeva sulfata bila 0 g, i da je masa neizreagiranog reaktanta u suvišku također 0 g, pa se postavlja pitanje gdje su "nestali" barijevi kationi i sulfatni anioni?

Eto, sada sam ti rekao gdje griješiš, pa pokušaj sada ponovno riješiti zadatak, a ako ne ide, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr