Pozdrav! Zanima me koja je svrha refluksiranja općenito te, ako je moguće, na primjeru sinteze etil acetata iz etanola i octene kiseline. Hvala!

Ime i prezime: Dorian Dević dorian.devic@gmail.com

Da izbjegnemo moguće dileme, prvo ću reći ono što ti je najvjerojatnije već poznato: refluksiranje je grijanje reakcijske tako da stalno vrije, i to u aparaturi s povratnim hladilom, tako da se pare otapala kondenziraju i vraćaju u reakcijsku smjesu.

Zašto ćeš neku reakcijsku smjesu refluksirati, a ne npr. držati pri sobnoj temperaturi, možeš se domisliti ako promisliš kako brzina kemijske reakcije ovisi o temperaturi. Zašto ćeš pak na tikvici s vrijućom reakcijskom smjesom imati namontirano hladilo, najlakše ćeš provjeriti tako da pratiš što se zbiva s volumenom reakcijske smjese ako hladila nema.

Nadam se da će ti ovih par opaski biti od pomoći. Ako neće, preporučam da pripraviš reakcijsku smjesu za sintezu etilnog acetata i razdijeliš ju na tri dijela. Jedan ostavi u tikvici na sobnoj temperaturi, drugu zagrij da vrije, a treću refluksiraj. Idućih 2-3 sata možeš pratiti što se zbiva i zaključiti koji je izbor najbolji i zašto.