možete li mi objasniti kako se vidi koja je spontana? Koja od navedenih jednadžba prikazuje spontanu reakciju oksida nemetala s lužinom? A. CO2(g) + 2 NaOH(aq) → Na2CO3(aq) + H2(g) + ½ O2(g) B. Na2CO3(s) + Ca(OH)2(aq) → CaCO3(s) + 2 NaOH(aq) C. CO2(g) + 2 NaOH(aq) → Na2CO3(aq) + H2O(ℓ) D. Na2O(s) + H2O(ℓ) → 2 NaOH(aq) 16. Koja je od navedenih reakcija spontana? A. Fe(s) + CuSO4(aq) → Cu(s) + FeSO4(aq) B. Cu(s) + FeSO4(aq) → Fe(s) + CuSO4(aq) C. Cu(s) + 2 CH3COOH(aq) → H2(g) + (CH3COO)2Cu(aq) D. Cu(s) + 2 NaOH(aq) → 2 Na(s) + Cu(OH)2(s)

Ime i prezime: jukica jukica792@gmail.com

Da je neka reakcija spontana, možeš vidjeti po tomu što se nešto događa. Ako imaš samo napisane jednadžbe, moraš ili znati, ili moći nekako procijeniti koje će se reakcije zbivati (spontano), a koje ne.
Četirima reakcijama u zadatku zajedničko je to što se u njima metali (ili vodik) oksidiraju ili reduciraju, tako da njihovu spontanost možeš procijeniti tako da usporediš standardne redukcijske elektrodne potencijale reaktanata. Metal s nižim redukcijskim potencijalom istisnut će iz otopine onaj s višim (čime će se prvi oksidirati, a drugi reducirati), dok se obrnuto neće dogoditi spontano. Ako imaš problemâ s korištenjem informacija iz tablica redukcijskih potencijala, pogledaj starije odgovore koji se bave tom temom.

Što se tiče reakcije oksida nemetala s lužinom, sve što trebaš je prepoznati oksid nemetala i lužinu u reaktantima, odnosno znati čitati kemijske formule. Ako to ne ide, tu ti jedino može pomoći učenje.

P.S. Molio bih da se ubuduće potpisuješ imenom i prezimenom. Elektronička adresa manje je bitna, a i bolje je ne staviti ju u onom obliku u kojemu ju spamomati mogu pokupiti pa te onda spamirati. Ime te pak donekle navodi da paziš na pravopis i smislenost pitanja, što nam olakšava posao. K tomu, mi se ne skrivamo iza pseudonimâ pa ne vidimo razloga da to čine oni kojima pomažemo.