Poštovani, možete li mi objasniti zbog kojeg je razloga tehnecij radioaktivan, a niti jedan susjedni element nije, tj. zašto tehnecij nema izotope koji nisu radioaktivni?

Ime i prezime: Giovanni Porombo gporombo11@gmail.com

Najkraći mogući odgovor je da je tehnecij baksuz među elementima. Dulji odgovor na vikipedijskom članku o izotopima tehnecija krasno je započet s: "Razlog za to ponešto je složen.", a uključuje i malo poznavanja tzv. modela tekuće kapi, kojim se najjednostavnije opisuje narav atomske jezgre.
Spomenuti model atomsku jezgru opisuje kao kuglastu nakupinu nukleonâ u stalnom pokretu, odnosno kao kapljicu vrlo guste i nestlačive tekućine. Nakon te slike slijedi gomila jednadžbi koje opisuju pet aspekata ukupne energije takvog složaja (energija volumena, energija površine, kulonska energija, energija asimetrije i energija sparivanja), a koji se dotiču toga koliko i kojih točno nukleonâ ima te kako su raspoređeni (narodski rečeno, jezgre će biti stabilnije ako su bliže nekoj idealnoj masi te ako je što više nukleonâ spareno). Iz tih jednadžbi dadu se izvući energijski krajobrazi u kojima tehnecij uvijek ispada vrhuncem nestabilnosti iako je oko njega nizina stabilnosti. Generalni razlog za to je njegov neparan broj protonâ, koji općenito čini jezgre nestabilnijima, a dalje su takoreći numerološke finese: za svaki nukleonski broj u tom području nađe se neki stabilan izotop tj. kombinacija broja protonâ i neutronâ koji ne pripada tehneciju, nego nekom drugom elementu.

Uglavnom, prije nego što sam krenuo pisati ovaj odgovor, nisam ga znao tj. ono što sam napisao prenio sam s Wikipedije. Također, preskočio sam opise parabola jer sami po sebi nemaju puno smisla, već bi prije toga trebalo proći kroz sve jednadžbe koje se koriste u modelu tekuće kapi. A to već više zvuči kao studij fizike, nego kao E-škola kemije. Studij neke prirodne znanosti inače svakako preporučam, čim si postavio ovakovo pitanje.