Postovani, imam jedno pitanje. U elektrolizi, prilikom racunanja broja molova, kako mogu znati koji broj elektrona uzimam, na primjer ako imam elektrolizu vodene otopine kromova klorida kako znati koji bron elektrona uzimam, 3 ili 2 za racun? Nadam se da ste shvatili pitanje. Unaprijed hvala

Ime i prezime: Maja Balic

Broj molova se kraće veli množina. Mislio sam da se to (na)uči još u srednjoj školi.

Da bi znala koliko se elektrona izmijeni u nekoj reakciji, trebaš znati reaktante i produkte, odnosno jednadžbu reakcije. Ako reduciraš krom iz nekog njegovog spoja u elementarni krom, broj elektrona odgovarat će oksidacijskom stanju: da bi se reducirao u atom kroma, kromov(II) kation treba dva elektrona, kromov(III) kation njih tri, a kromatni anion šest. Ako ti se ne da pisati kompletnu jednadžbu, ili trebaš samo odnos množina oslobođenog produkta i proteklih elektrona, dovoljne su ti i parcijalne jednadžbe, odnosno razlika oksidacijskih brojeva reaktanta i produkta.