Ako na primjer imam spoj KNO3 i trebam odrediti oksidacijske brojeve, je li ja trebam odrediti za svaki element posebno ili ako znam da je naboj od NO3 -1 mogu li to napisati kao oksidacijski broj cijele skupine bez da određujem posebno za N a posebno za O? Nadam se da je razumljivo napisano. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Mirta M mmi29@net.hr

 


Zgodna ideja, ali bojim se da neće proći. Barem bih ja, da nekomu zadajem takav zadatak, inzistirao na određivanju oksidacijskih brojeva svih atoma.
U konkretnom slučaju posao nije osobito težak jer za kisik vrijedi da mu je oksidacijski broj ‒II u svim spojevima, osim u peroksidima, superoksidima i spojevima s fluorom. Kako nitrati ne spadaju ni u jednu od tih kategorija, oksidacijski će broj dušika biti onaj broj koji zbrojen s 3 ∙ (‒2) daje ‒1.
Općenito, oksidacijske brojeve možeš ili računati preko onih koji su neupitni, što će funkcionirati za većinu jednostavnih (anorganskih) spojeva, ili pomoću Lewisovih struktura i elektronegativnostî elemenata. Potonji je način složeniji, ali zato radi gotovo savršeno. Oba su detaljno opisivana već puno puta, tako da se neću ponavljati, već ću radije preporučiti da potražiš starije odgovore na slična pitanja, poput npr. ovoga, koji vodi do još hrpe njih. Tražilica također nije na odmet.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija