Možete li malo pojasniti pojmove iskorištenje reakcije i teorijska i stvarna vrijednost? Nisam bila na satu, a to se uopće ne spominje u udžbeniku. Po nekom mom shvaćanju, npr. kod vode, bi li zbroj masa vodika i kisika prije reakcije bio teorijska, a masa vode koja nastane stvarna vrijednost ili sam totalno krivo shvatila to? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Mirta M mmi29@net.hr

O tim sam pojmovima dosta detaljno pisao ovdje. Nadam se da će taj tekst pomoći u rješavanju nedoumica.

Što se tiče primjera koji navodiš, tek si napola u pravu. Stvarna vrijednost jest masa vode na kraju reakcije, dok je teorijska masa ona koja bi nastala kad bi se potpuno utrošio limitirajući reaktant (zajedno s odgovarajućim količinama ostalih).
Zbrajanjem masa reaktanata dobit ćeš samo masu reakcijske smjese, koja teorijskoj masi odgovara samo ako su reaktanti pomiješani u omjeru u kojem reagiraju te ako reakcija daje samo jedan produkt.