Dobar dan! Nalazim se u jednoj dilemi u vezi koloidnih rastvora. Proteini su kaže jedinjenja koloidne prirode, ja ne znam šta to znači. Šta su koloidi, koja su im svojstva i koji spojevi su koloidi. Na wikipediji ništa ne ratzmijem, možete li mi to pojasniti. Hvala!

Ime i prezime: Benjamin Kalaj majmuntotal@gmail.com

Koloidi nisu spojevi, nego sustavi negdje između otopina i suspenzija tj. smjese kod kojih su u nekoj tvari raspršene čestice druge tvari, koje su pritom premale da bismo ih vidjeli golim okom, a dovoljno velike da raspršuju vidljivo svjetlo. Detaljniji opis koloidâ naći ćeš ovdje ili ako u tražilicu E-škole upišeš "koloid".

Tvrdnja da su proteini koloidne prirode znači da su proteini skloni tvoriti koloidne sustave. Ona ukratko nije točna. Što će nastati miješanjem proteina s drugim tvarima ovisi o proteinima i tim drugim tvarima, ali uz dovoljno truda većina proteinâ može dati i otopine (a iz njih npr. kristale) i koloidne sustave i suspenzije.
Razlike, naravno, postoje. Kolagen će vrlo lako tvoriti koloidne sustave, dok se globularni proteini, poput hemoglobina ili većine enzimâ, lako otapaju u vodi.