Da li u kavi ima više kofeina nego u čaju?

Ime i prezime: marko marko.capan@os.htnet.hr

Ukratko: Da, u kavi ima više kofeina nego u čaju. 250 mL jake crne kave može sadržavati do 140 mg kofeina, dok 250 mL prosječne kave sadrži oko 100 mg kofeina. Postoji i 'dekofeinizirana' kava, koja još uvijek sadrži oko 5 mg kofeina na 250 mL.
U 250 mL jakog čaja ima do 85 mg kofeina, a u istoj količini čaja srednje jačine ima oko 40 mg kofeina. To se odnosi, dakako, na pravi čaj, a ne na 'čajeve' (zapravo uvarke) od mente, marelice, kamilice i sl. koji sadrže daleko manje kofeina, ako ga uopće sadrže.
Inače kofeina ima još i u nekim lijekovima (analgetici, diuretici...) u količinama do otprilike 200 mg po tableti, kola-pićima - oko 25 mg u 250 mL, energetskim pićima (otprilike koliko i u jačem čaju) i nešto malo u čokoladi.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb.hr