U reakciji između dušika i vodika nastaje amonijak. Ako je u reakcijsku smjesu stavljeno 7 g dušika i 5g vodika odredi koji je reaktant mjerodavan i napiši jednadžbu reakcije. Treba ispasti da je vodik mjerodavan, shvaćam da je to očito zbog stehiometrijskih koeficijenata, no ne znam kako to ubaciti u račun.

Ime i prezime: Maja Ivić

Jednadžba nastajanja amonijaka iz elementarnih tvari glasi:

N2 + 3 H2 → 2 NH3

Izjednačavanje bih nazvao trivijalnim, ali ako stvarno s tim imaš problemâ, preporučio bih pogledati ovaj odgovor te one do kojih vode poveznice (linkovi) u njemu.

Jedan način za određivanje mjerodavnih reaktanata ide preko dosega. Za svaki od reaktanata izračunaš koliki bi bio maksimalan doseg i onda od tih brojki odabereš onu najmanju tj. reaktant koji će se prvi potrošiti. U konkretnom zadatku to znači da ćeš prvo iz masa izračunati množine tako da ih podijeliš s odgovarajućim molarnim masama, zatim množinu dušika podijeliti s jedan (jer mu je to apsolutna vrijednost stehiometrijskog koeficijenta), a množinu vodika s tri, te onda te dvije vrijednosti (odnosno maksimalna dosega) usporediti.
Kad to napraviš, naći ćeš da nije mjerodavan vodik, nego dušik.