Kako se zove tip kemijske veze gdje atom posuđuje elektron drugom atomu kako bi ostvario vezu s trećim atomom? npr. kod H2SiF6 vodik posuđuje elektron siliciju kako bi ostvario vezu s fluorom.

Ime i prezime: Tomislav B.

Veze silicija i fluora sasvim su uredno kovalentne, a porijeklo elektrona tu ne igra nikakvu ulogu. U konkretnom slučaju veze nisu čak ni donorsko-akceptorske jer svaki od povezanih atoma u vezu daje po jedan (svoj) elektron. To što će se genealogijom utvrditi da su neki od njih prethodno oteti vodikovim atomima ne mijenja stanje stvarî.

Naravno, slobodan si postaviti hipotezu da tomu nije tako, već da je porijeklo bitno. Da bi ju provjerio, trebaš samo sintetizirati mionski vodik, silicij ili fluor, iz njih heksafluorosilicijevu kiselinu (u raznim kombinacijama) i pratiti što se dešava s mionima. Naravno, moraš biti jako brz jer je vrijeme poluraspada mionâ neka milijuntinka sekunde. A moraš smisliti i kako točno pratiti gdje je koji elektron ili mion u atomu. Potonje bi zapravo bilo otkriće vrijedno samo po sebi jer zasad sve račune s elektronima temeljimo na tomu da ne znamo gdje su točno.

Nije nemoguće da je netko tim vezama i dao ime. Ako tko zna za takovo nešto, neka javi.