Molim Vas da riješite sljedeći zadatak: Koliku masu natrijeva klorida treba otopiti u 5,0 L otopine kalijeva fosfata koncentracije 0,045 mol/L da bi novonastala otopina pri 37 °C bila izotonična staničnoj citoplazmi osmolarnosti 281,3 mosmol/L? Pretpostavite potpunu disocijaciju soli u otopini. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Ante Vidović ante.sb@hotmail.com

Prvo treba riješiti misteriju jedinice mosmol/L. To ćemo učiniti tako da prvo prvo "m" shvatimo kao predmetak "mili-", a potom sve skupa interpretiramo kao ukupnu koncentraciju svih čestica u otopini. Dakle, ono što treba dobiti je otopina u kojoj ukupna koncentracija svih čestica iznosi 0,2813 mol/L (nisam siguran čemu tu služi temperatura, kad se ne traži osmotski tlak, a nije baš ni fora tražiti račun za nešto izotonično, kad se radi s osmolarnošću, budući da se pojmovi ne podudaraju). Ukupna koncentracija očito je pak zbroj pojedinačnih koncentracija, pri čemu treba imati na umu da formulska jedinka kalijevog fosfata disocira na četiri iona (tri kalijeva i jedan fosfatni, pri čemu svjesno zanemarujem to što će fosfatni ioni dijelom deprotonirati vodu i dati hidrogenfosfatne i hidroksidne anione, podižući tako ukupnu koncentraciju čestica u otopini), a ona natrijevog klorida na njih dva. To nas vodi do formule pomoću koje ćemo riješiti zadatak:

cos = 4∙c(K3PO4) + 2∙c(NaCl)

Iz te jednadžbe lako je dobiti kolika treba biti koncentracija natrijevog klorida. Iz koncentracije i (pogolemog) volumena otopine dobit ćeš kolika je množina natrijevog klorida potrebna, a množenjem množine i molarne mase masu natrijevog klorida.