Pozdrav, zanima me jesu li trenutačni i inducirani dipol zapravo jedna stvar ili je inducirani dipol posljedica nastanka trenutačnih dipola?

Ime i prezime: Klara Mandić klaraaa888@gmail.com

Trenutačni i inducirani dipol nisu ista stvar. Prvi je (lažno didaktičko) pojednostavljenje kvantnomehaničkog fenomena koji se manifestira tako da su atomi i molekule ponešto "ljepljivi" tj. općenito se malo drže jedni za druge, čim se nađu dovoljno blizu. Taj je fenomen poznat pod imenom disperzijskih ili Londonovih sila. Ideja u pozadini je da su elektroni malo tu, malo tamo, zbog čega se mogu formirati povremeni dipoli, koji onda ili induciraju druge dipole, ili se povežu sa susjednima. Ona je intuitivno jasna, ali ima tu manu da mi ne znamo kakvi su elektroni i što rade u slobodno vrijeme, a k tomu dosta sustavno s njima ne računamo kao s česticama, nego kao s valovima i vjerojatnostima.
Inducirani dipol je pak posljedica kontakta (stalno) polarne i nepolarne čestice.

Za slučaj da želiš pročitati još štogod na ovu temu, napiši "London" ili "disperzijsk" u tražilicu E-škole.