Pozdrav!Ne shvacam koliko elektrona ispuštaju metali i nemetali.Postoji li nekakvo pravilo ili?Hvala unaprijed

Ime i prezime: Ana Marić anamaric13@gmail.com

S nemetalima je lako: oni u principu ne ispuštaju svoje elektrone, već će ih radije primiti. Halogeni elementi obično primaju po jedan elektron, halkogeni po dva, a pniktogeni (oni iz dušikove skupine) po tri.
Metali elektrone mogu otpustiti, i to po jedan ako su alkalijski, dva ako su zemnoalkalijski, a dalje je kompliciranije pa je lakše popamtiti nekoliko slučajeva bližih (kemijskoj) svakodnevici. Da sad ne ponavljam već napisano, pogledaj ovdje, gdje su popisane tipične valencije elemenata (kako metalâ, tako i nemetalâ). U slučaju solî one će odgovarati tomu koliko elektronâ otpušta atom metala, odnosno koliko ih prima atom nemetala.