Pozdrav. Zanima me kada koristimo formulu pH=(pK1 + pk2)/2? Jer ako znamo da kod poliprotonskih kiselina pH racunamo samo iz prvog stupnja,nije mi jasno kada koristimo srednju vrijednost. Hvala unaprijed

Ime i prezime: Ena Os enci.11@hotmail.com

Ta se formula koristi za računanje tzv. izoelektrične točke, kod koje je neka amfoterna tvar (tipično aminokiselina) u prosjeku neutralna. Često će se u njoj umjesto pH naći pI:

pI = (pK1 + pK2)/2

Ista se formula, pretpostavljam, može upotrijebiti i za diprotonske kiseline, samo što onda prosječni naboj neće biti nula, nego –1. Za poliprotonske kiseline (uključujući tu i aminokiseline s dodatnim kiselim ili baznim skupinama) sve ovisi o tomu koliko su različite konstante disocijacije. Kod razlika od po nekoliko redova veličine obično se zanemare svi stupnjevi disocijacije, osim dvaju "relevantnih".

Možda će ti biti zanimljiv i ovaj odgovor.