Može li mi neko objasniti kako se imenuju ovi spojevi? a) BaCl2 b) AgNO3 c) CuS d) Mg(HCO3)2 Molim vas pomozite mi, na internetu ima svakakvih načina.

Ime i prezime: Benjamin Kalaj majmuntotal@gmail.com

Imena navedenih anorganskih soli tvore se iz imena kationa i imena aniona; prvo dolazi posvojni pridjev izveden iz imena kationa, a zatim ime aniona.

U slučaju kada se radi o kationu koji se može pojaviti u više različitih oksidacijskih stanja, tada se neposredno uz ime kationa, bez razmaka, u zagradi doda još i oksidacijsko stanje kationa zapisano rimskim brojem.

Konkretno, spoj BaCl2 zove se barijev klorid, spoj AgNO3 zove se srebrov nitrat, spoj CuS zove se bakrov(II) sulfid, a ime spoja Mg(HCO3)2 glasi magnezijev hidrogenkarbonat.

Dodatne primjere imenovanja jednostavnijih anorganskih spojeva s detaljnijim pojašnjenjima možeš pronaći ovdje i ovdje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr