Ovo je pitanje iz dz a nzm odgovor na njega: Osmisli pokus kojom ćeš dokazati nazočnost alkoholnih para.skiciraj aparaturu.objasni princip djelovanja tog alkotest. Hvala unaprijed :-)

Ime i prezime: Domenika žmuk domenika.zmukgmail.com

 


Znmljv načn na kj se izražvš. Pkšat ću i ja tako pisati. Ndms da će biti razmljvo.

Za slučj da ti nije poznt, zdć služe tomu da vjžbš gradivo, tako da bih te, da ti riješim zdću, oštetio za ono što bi, radći zdću, naučl. Zbog tg ću ti dati nklk ideja koje će ti, nadam se, biti od pmći.

I prebaciti se nazad na vlastiti način pisanja.

Danas se prisutnost određenih tvari obično dokazuje spektroskopskim metodama, ali vjerojatno ti nastavnica ne očekuje da ćeš doma sklapati priručne spektroskope, tako da idemo radije na tradicionalne metode dokazivanja tvarî, preko karakterističnih kemijskih reakcija.
Etanol sudjeluje u mnoštvu kemijskih reakcija, ali nisu sve jednako brze, niti sve daju upečatljive promjene. Među zanimljivijim reakcijama svakako su oksidacije etanola, bilo u etanal, bilo u etansku kiselinu. Ako se uzme oksidans koji redukcijom mijenja boju, onda promjena boje može poslužiti kao znak da je došlo do reakcije. Dostupni oksidansi koji mogu poslužiti za tu svrhu su npr. kalijev bikromat ili kalijev permanganat. Hoće li oni stvarno promijeniti boju već od kontakta s parama etanola, ovisi o tomu kako sklopiš svoj alkotest.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija