sadrži li limunska kiselina c vitamin? hvala

Ime i prezime: zrnka oštrić zrnka.ostric@zg.t-com.hr

Limunska kiselina i vitamin C su dva različita kemijska spoja.

Limunska kiselina (engl. citric acid) je slaba organska trikarboksilna kiselina molekulske formule C6H8O7. Nalazi se posvuda u prirodi, a najviše je ima u citrusnom voću (limunima, narančama, mandarinama, grejpu itd.). Upotrebljava se u prehrambenoj i kozmetičkoj industriji i drugdje.

Vitamin C zove se još i askorbinska kiselina ili L-askorbinska kiselina(engl. ascorbic acid), organski je spoj molekulske formule C6H8O6. Spada u vitamine, tj. u sastojke prehrane koji su nam u malim količinama nužni za normalno funkcioniranje organizma. Prisutan je u voću i povrću (limun, paprika itd.).

Vratimo se sada na pitanje. Pitanje sadržava li spoj A spoj B mi je čudno formulirano, zvuči mi kao da odražava nerazumijevanje koncepata koji se spominju u pitanju. Spoj A, ako je čist, ne sadržava drugih spojeva, pa tako onda ne sadržava niti spoj B, i obrnuto, spoj B, ako je čist, ne sadržava drugih spojeva, pa tako niti spoj A.

Možda se htjelo pitati nešto drugo, npr. sadržava li limun, koji je dobar izvor limunske kiseline, ujedno i vitamin C? Odgovor na to pitanje glasi: Da, limun osim limunske kiseline sadržava i vitamin C, ali to ne znači da će i drugi izvori limunske kiseline nužno sadržavati vitamin C.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr