U 0.1L zasićene otopine PbCl2 otopljeno je 2.5g KI. Izracunajte koliko se puta time smanjila koncentracija Pb2+ kationa u otponi. Kpt (PbI2)= 9.8×10-9 mol3/dm9 2.pitanje koliko grama Na2Co3 treba otopiti u 0.1L vode da bi topljivost CaCO3 i dobivenoj otopini bila 1000 puta veca od topljivosti CaCO3 u cistoj vodi. Kpt (caco3)=3.36x10-9 mol2/dm6

Ime i prezime: Hana Taradi hanataradi@hotmail.com

 


Za prvi zadatak nedostaje jedan podatak, a to je topljivost olovovog(II) klorida u vodi. Ona pri 20 °C iznosi 10,8 g/L, odnosno 38,8 mmol/L, iz čega se može izračunati i množina olovovog(II) klorida u otopini iz zadatka.

Inače se rješava kako i priliči stehiometrijskim zadacima. Prvo napišeš jednadžbe reakcija, da lakše razmišljaš o tomu što se zbiva. Redom su to ionska izmjena:

PbCl2(aq) + 2 KI(aq) → PbI2(s) + 2 KCl(aq)

i ravnoteža između krutog i otopljenog olovovog(II) jodida:

PbI2(s) ⇄ Pb2+(aq) + 2 I(aq)

Prva ti jednadžba treba da definiraš odnose među reaktantima i produktima:

Δc(Pb2+) = Δc(I)/2

što se može kraće zapisati pomoću dosega reakcije:

Δc(Pb2+) = – ξ/V

Δc(I) = – 2∙ξ/V

Drugi će ti izraz pomoći da napišeš izraz za konstantu produkta topljivosti olovovog(II) jodida:

Kpt(PbI2) = [Pb2+][I]2

Ravnotežne koncentracije ionâ mogu se izraziti pomoću onih početnih:

[Pb2+] = c0(Pb2+) + Δc(Pb2+)

= c0(PbCl2) – ξ/V

[I] = c0(I) + Δc(I)

= c0(KI) – 2∙ξ/V

Ubaciš li ta dva izraza u onaj za produkt topljivosti olovovog(II) jodida, dobit ćeš kubnu jednadžbu, lako rješivu pomoću računala, malo teže na papiru. Ako ti ne ide ništa od to dvoje, možeš pribjeći i staroj analitičarskoj tradiciji - aproksimacijama.
U ovom slučaju može se pretpostaviti da je olovo gotovo potpuno istaloženo, odnosno da je utrošeno približno onoliko jodida, koliko treba da se istaloži svo olovo:

[I] ≈ c0(I) – 2∙c0(PbCl2)

Time jednadžba postaje linearna:

Kpt(PbI2) = [Pb2+]∙(c0(I) – 2∙c0(PbCl2))2

Ravnotežnu koncentraciju olovovih(II) kationa sad je lako izračunati, a iz toga i koliko se puta ona smanjila dodatkom kalijevog jodida.


U drugom se zadatku vjerojatno potkrala greška jer se dodatkom natrijevog karbonata topljivost kalcijevog karbonata neće povećati, nego smanjiti. Logika rješavanja opet polazi od jednadžbe otapanja kalcijevog karbonata u vodi i izraza za konstantu produkta topljivosti, a opisana je na E-školi već više puta, što možeš vidjeti klikneš li ovdje i slijediš poveznice.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija