Kako se dobiva kalijev permanganat?

Ime i prezime: Ivica Lešćan ilescan@vip.hr

Dobro pitanje.

Možemo početi s piroluzitom, prirodnim mineralom, MnO2 ili s čistim umjetno priređenim oksidom. Čisti MnO2 najlakše se može prirediti zagrijavanjem manganovog(II) nitrata:

Mn(NO3)2(s)→ MnO2(s) + 2NO2(g)

Ovako dobiven čisti manganov dioksid nije hidratiziran, a onaj dobiven iz vodenih otopina uvijek jest i tamnosmeđe je boje. Manganov dioksid je amfoteran. Taljenjem manganovih(IV) spojeva s alkalijskim hidroksidom u prisustvu oksidacijkog sredstva nastaju manganati:

3MnO2(s) + 6KOH +KClO3(s) → 3K2MnO4(l) + KCl(l) + 3H2O(g)

Manganati su postojani samo u lužnatom mediju i zelene su boje. U kiselom i neutralnom mediju disproporcioniraju se u permanganate i hidratizirani manganov(IV) oksid:

3MnO42-(aq) + 4H+(aq) → 2MnO4-(aq) + MnO2(H2O)(s) + H2O(l)

Promjenu je lako pratiti zbog pojave karakteristične ljubičaste boje premanganata. Osim disproporcioniranjem manganata premanganate je moguće prirediti i oksidacijom manganata s klorom ili njihovom anodnom oksidacijom.

Zelena boja manganata pojaviti će se tijekom sipanja manganatnog praha u vodu. Prah manganata zaostane pomiješan s prahom manganovog(IV) oksida tijekom priprave kisika termičkom razgradnjom kalijevog premanganata.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr