Izracunajte pH dobivene otopine dodatkom tocno 0.1 mol cvrstog NaOH u 0.1L otopine H3PO4 (c=1 mol/L). pK1=2.15, pK2=7.20, pk3=12.38

Ime i prezime: Hana Taradi hanataradi@hotmail.com

U zadatku se zapravo traži koliki je pH vodene otopine natrijevog dihidrogenfosfata koncentracije 0,1 mol/L. Princip rješavanja isti je kao i za natrijev hidrogenfosfat, o čemu sam nedavno pisao ovdje. Razlika je samo u dominantnoj vrsti. U prethodnom zadatku to je bio hidrogenfosfatni anion, a u ovom je dihidrogenfosfatni, tako da sad treba gledati što se može dogoditi s njime. Ravnoteže su opet dvije, protoniranje do fosforne kiseline i deprotoniranje do hidrogenfosfata. Izračunaš li konstante ravnoteže za oba procesa, naći ćeš da je samo drugi relevantan, tako da ćeš zapravo računati pH otopine kiseline zadane koncentracije i konstante disocijacije. Princip rješavanja isti je kao i u zadatku koji sam spomenuo, a ako bude problemâ, možeš pogledati i nekoliko desetaka srodnih zadataka, koje ćeš naći upišeš li u tražilicu E-škole "disocijacij" i odabereš opciju "riječi unutar odgovora".