Zašto su karbonati alkalijskih metala bazični? Prikaži sumarnu jednadžbu hidrolize kalijeva karbonata te sustav kemijskih ravnoteža u vodenoj otopini kalijeva karbonata koji nam pokazuje da je otopina bazična.

Ime i prezime: Antonela Abičić antonela.abicic

Mislim da su svi karbonati bazični, budući da je karbonatni anion jaka baza.

Kalijev karbonat ne hidrolizira. Baš kao i bakrov(II) sulfat, on je stabilan u vodenim otopinama, s tim da su poradi bazičnosti karbonatnog aniona te otopine lužnate:

CO32– + H2O ⇄ HCO3 + OH

Hidrogenkarbonatni anion također je bazičan, ali ne toliko koliko karbonatni. K tomu, u otopinama karbonatâ pH je previsok da bi protoniranje hidrogenkarbonata igralo ikakvu relevantnu ulogu.

Zadnji dio pitanja nije nerazumljiv, ali jest besmislen. Ono što pokazuje da je otopina nekog karbonata bazična nisu kemijske jednadžbe, nego pokusi, bilo to mjerenje kiselosti pH-metrom, dodavanje indikatora, ili pak uranjanje prstiju u tu otopinu i otkriće da je na opip masna i da izjeda kožu. Bazičnost otopine je eksperimentalno utvrdiva činjenica, a jednadžbe i teorija općenito tu činjenicu smještaju u širi kontekst.