Pozdrav,zanima me kako se određuju ioni,i kako se rjesavaju zadatci s valencijama.Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Chiara Erstić kiaraerstic@ymail.com

Određivanje ionâ izvodi se preko specifičnih reakcija za grupe ionâ ili pojedinačne vrste, a detaljnje opise naći ćeš u skriptama iz analitičke kemije poput npr. ovih ovdje.
S obzirom na to da ideš u sedmi razred, a spomenuti materijali pripadaju fakultetskom gradivu, očito je da pod određivanjem ionâ misliš na nešto drugo, ako ne i treće. Jedino suvislo što mi pada na pamet jest prepoznavanje toga što je što u formulama solî, odnosno razumijevanje kemijskih formula. Ukratko, ako imaš formulu spoja koji sadrži metal i nemetal, vrlo je vjerojatno da je to formula neke ionske tvari te da je metal u njoj prisutan kao kation, a nemetal kao anion. Primjerice, NaCl je građen od natrijevih kationa (Na+) i kloridnih aniona (Cl), FeS od željezovih(II) kationa (Fe2+) i sulfidnih aniona (S2–), a Al2O3 od aluminijevih kationa (Al3+) i oksidnih aniona (O2–). Spojevi više od dvaju elemenata slijede ista pravila. Ako imaš metale i nemetale, vjerojatno će metal biti prisutan kao kation, a nemetali kao jedan ili više aniona. Tipični slučaj su tzv. okso-soli, poput npr. kalijevog nitrata, KNO3 (građenog od kalijevih kationa (K+) i nitratnih aniona (NO3)) ili natrijevog sulfata, Na2SO4. Ako imaš samo nemetale, vjerojatno je u pitanju nešto kovalentne tj. molekulske građe, a izuzetak su npr. amonijeve soli, u kojima se nalaze amonijevi kationi, NH4+.

Što se valencija tiče, opet nisam siguran na kakve zadatke misliš. Međutim, ako su zadaci iole suvisli, za njihovo rješavanje trebalo bi ti biti dostatno da razumiješ što su valencije i čemu služe. O tomu možeš čitati ovdje i u drugim odgovorima do kojih ćeš doći putem poveznica. Pored toga, nije zgorega ni upisati "valencij" u tražilicu E-škole.

Ako ti sve ovo nije od koristi, a ti nam pošalji neki od tih zadataka koji te muče.