Kakvi su sljedeći spojevi: C(NH2)4, C3N4 i N(CN)3 i jesu li uopće stabilni? Na webu gotovo da i nema informacije o njima.

Ime i prezime: Tomislav B.

Ne čudi puno da o prvom i zadnjem baš i nema informacija, kad najvjerojatnije nikad nisu sintetizirani. Srednji spoj je pak cijela grupa spojeva o čijoj široj porodici imaš vikipedijski članak. Nadam se da će ti informacije tamo zadovoljiti znatiželju o ugljikovim karbidima. Ako neće, a ti se opet javi, pa ću pokušati izvući kakav pregledni rad o toj temi. Imaj na umu da se radi o kemiji materijalâ, tako da će sve biti puno fizike.

Da se vratim nepostojećim spojevima. Tetraaminometan je arhetip cijele grupe spojeva koji generalno nemaju problemâ ni s nastajanjem ni s postojanjem. Pored njega, mogli bi ti biti zanimljivi i tetraazidometan i gvanidin. Sâm spoj, kao ni tricijanamid, nisam našao spomenut kao nešto spravljeno, već samo hrpicu radova koji se bave nečim srodnim, ili pak nešto računaju (a i jedan engleski naslov star oko stoljeća, koji priča o (ne)mogućnosti sinteze tetraaminometana). Nije nemoguće da su ti spojevi sintetizirani negdje i nekad u Sovjetskom Savezu, ali to mi je malo teže provjeriti, budući da tamošnja znanstvena literatura nije tako sustavno digitalizirana kao ona sa Zapada, a k tomu bi vjerojatno trebalo tražiti po radovima starima oko pola stoljeća, što dodatno smanjuje šansu za uspjeh. Jezik i pismo su manji dio problema.