Molim vas za pomoc oko zadatka. Boca od 1L napunjena je pri 298.15K plinovitim klorom pod tlakom od 1.bar. u bocu je zatim dodano 0.25g zeljeza u prahu,boca je hermticki zatvorena i zagrijana na temp od 523.15K. Nakon sto je reakcija izmedju Fe i Cl2 zavrsila, boca je ohladena na poc.temp od 293.15K i iznjeren je tlak u boci. Koliko je iznosila izmjerena vrijednost tlaka?

Ime i prezime: Dora Vladić vlad@yahoo.com

Željezo i klor reagiraju dajući željezov(III) klorid:

2 Fe(s) + 3 Cl2(g) → 2 FeCl3(s)

Izračunaš li početne množine željeza i klora:

n0(Fe) = m0(Fe)/M(Fe)

n0(Cl2) = (p0V)/(R∙T)

možeš usporediti i maksimalne dosege za svaki od reaktanata:

ξmax(Fe) = n0(Fe)/2

ξmax(Cl2) = n0(Cl2)/2

limitirajući je onaj reaktant koji će dati (naj)manji doseg, i s tim dosegom možeš računati koliko će čega na kraju ostati:

nkon.(Fe) = n0(Fe) – 2∙ξ

nkon.(Cl2) = n0(Cl2) – 3∙ξ

Ako si sve dobro računala, na kraju bi trebala dobiti koliko je ostalo klora (a ne željeza). Iz te množine konačno možeš izračunati i tlak, zanemarujući pritom volumen nastalog željezovog(III) klorida (trebalo bi ga biti 0,25 mL, ako ipak želiš i to uračunati). Tlak možeš računati ili preko jednadžbe stanja idealnog plina, ili iz proporcionalnosti množine i tlaka pri stalnom volumenu.

Inače, autore ovakvih zadataka trebalo bi pitati kako je izmjeren tlak u toj boci.