Poštovani, pronašla sam informaciju da je gorenje alkana egzotermna promjena, kakvo je gorenje alkena i alkina? Hvala

Ime i prezime: Stela Marković Stela_Markovich@hotmail.com

Kada kažemo da neka tvar (bila ona alkan, alken, alkin ili nešto četvrto) „gori“ onda uglavnom podrazumijevamo da se u toj reakciji oslobađa toplina (termodinamičkim jezikom rečeno: da toplina prelazi iz sustava u okolinu), tj. da se radi o egzotermnoj reakciji. U suprotnom tu reakciju vrlo vjerojatno ne bismo zvali „gorenjem“. :)

Da se uvjerimo, pogledajmo u literaturu (za ovakve stvari je najbolja knjižurina zvana CRC Handbook of Chemistry and Physics, koja sadrži hrpetinu fizikalno-kemijskih podataka, mogu ti ju poslati mailom ako želiš, samo se javi), koja kaže da reakcijske entalpije potpunog izgaranje etana, etena i etina u kisiku redom iznose –1560,7 kJ mol–1, –1411,2 kJ mol–1 i –1301,1 kJ mol–1. Negativne vrijednosti reakcijskih entalpija nam govore da su gorenja ovih ugljikovodika (zasićenog i nezasićenih) zbilja egzotermni procesi. Možemo pretpostaviti da isto vrijedi i za sve ostale ugljikovodike, bili oni zasićeni ili nezasićeni.

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com