molim vas napišite nešto o KOENZIMIMA.hvala

Ime i prezime: melani bister Melani.Bister@public.srce.hr

Gotovo sve biokemijske reakcije katalizirane su enzimima. Enzimi su po kemijskom sastavu proteini, odnosno polipeptidi - polimeri sastavljeni od aminokiselina. Nekim enzimima su za aktivnost potrebni i koenzimi. Koenzimi su relativno male organske molekule (male u odnosu na enzime) koje sudjeluju u enzimski kataliziranoj reakciji. Oni mogu biti kovalentno vezani na enzim ili se nalaze u slobodnom stanju u otopini. Mnogi se koenzimi kemijski mijenjaju tijekom reakcije, no nakon reakcije ih neki drugi enzimski sustav vraća u prvobitni oblik. U najvažnije koenzime spadaju adenozin-trifosfat (ATP), biotin, kobalamin, koenzim A, flavinski koenzimi, glutation, hem (koenzim hemoglobina i citokromâ), nikotinamidni koenzimi (NAD, NADP...), piridoksal-fosfat, tetrahidrofolna kiselina, tiamin-pirofosfat itd. Mnogi vitamini su koenzimi ili neposredni biosintetski izvori koenzima. Više o koenzimima možeš naći u knjigama P. Karlson: Biokemija ili L. Stryer: Biokemija, obje su prevedene na hrvatski jezik. Ake ti nešto u tim knjigama ne bi bilo jasno, javi se ponovno na e-školu.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb.hr