Pozdrav, Jedno pitanje iz analitike imam : Puferska otopina sadrži smjesu KH2PO4 i Na2HPO4 I. uzorak: 50 mL te otopine titrirano je s HCl (c=0,1027 mol/L) do promjene boje metil-oranž (titrira s Na2HPO4) pri čemu je potrošeno 12,17 mL kiseline II. uzorak: drugih 50 mL puferske otopine titrirano je s NaOH (c=0,0550 mol/L) uz fenolftalein kao indikator (titrira s KH2PO4) pri čemu se troši 22,73 mL otopine baze Izračunajte molarne koncentracije Na2HPO4 i KH2PO4! Hvala Vam !! Vidio sam sada odgovor da ste mi poslali, pa imam jedno jos pitanje , da li trebam paziti na koeficijente jer jedn. ide Na2HPO4 + 2HCl => 2NaCl + H3PO4 ... Da li su vazne ove dvojke kao koeficijenti za rješevanje u onim fformulama sto ste mi odgovorili ?? Hvala još jedanput ... :)

Ime i prezime: Petra Zordić pericazor1234@gmail.com

(Zainteresiranima: prethodni odgovor nalazi se ovdje.)

Jednadžbe ne idu kako si napisala. Ono što se zbiva titracijom s klorovodičnom kiselinom, uz metiloranž kao indikator, prelazak je hidrogenfosfata u dihidrogenfosfat:

HPO42− + HCl → H2PO4 + Cl

dok se titracijom s natrijevom lužinom, uz fenolftalein kao indikator, zbiva obrnuti proces:

H2PO4 + OH → HPO42− + H2O

Razlog tomu što nijedna reakcija ne ide do kraja tj. do potpunog protoniranja ili deprotoniranja, leži u indikatorima. Naime, metiloranž boju mijenja pri vrijednosti pH između 3,1 i 4,4, kad je dominantna vrsta dihidrogenfosfatni anion. Fenolftalein pak mijenja boju pri vrijednosti pH između 8,3 i 10,0, kad je dominantna vrsta hidrogenfosfatni anion. Zbog toga se s klorovodičnom kiselinom i može selektivno titrirati hidrogenfosfat, jer dihidrogenfosfat ostaje kakav jest, dok se isto tako s natrijevom lužinom titrira samo dihidrogenfosfat.
Prema tomu, u ovom zadatku nema nikakvih dvojki, jer su ekvivalentne množine titransâ jednake množinama analitâ.
Za slučaj da želiš sama detaljnije proučiti materiju, poveći tekst (na engleskom) o titraciji fosforne kiseline naći ćeš ovdje, dok podatke o vrijednostima pH kod kojih indikatori mijenjaju boje možeš naći u pripadnom vikipedijskom članku.