Dobar dan, u ovom zadatku dobivam duplo veću molarnu masu alkohola pa me zanima postupak. Odredite molekulsku formulu alkohola X ako u reakciji 12,8 g tog alkohola s natrijem nastaje toliko vodika koliko je potrebno za hidrogeniranje 4,48 dm3 etena pri normalnim uvjetima. Hvala

Ime i prezime: Mirta Peček mirta.pec@gmail.com

Ako je ispalo dvostruko, vjerojatno problem leži negdje u stehiometriji, odnosno krivo shvaćenim brojčanim odnosima među sudionicima reakcija.
Slučajno ili ne, kod stehiometrijskih zadataka uvijek preporučam prvo krenuti od kemijskih jednadžbi. U ovom slučaju to su nastajanje alkoksida:

2 Na + 2 ROH → 2 RONa + H2

i hidrogeniranje etena:

C2H4 + H2 → C2H6

Te jednadžbe daju odnose između množine utrošenog alkohola i nastalog vodika:

n(ROH) = 2∙n(H2)

te vodika i etena s kojim je reagirao:

n(H2) = n(C2H4)

Kako nisu zadane množine, nego masa jednog i volumen drugog, treba i njih povezati s množinama:

n(ROH) = m(ROH)/M(ROH)

n(H2) = (pV(H2))/(R∙T)

ili:

n(H2) = V(H2)/Vm

Pretpostavljam da si se po pitanju zadnje dvije formule već nekako snašla, a zbuniti se možeš pogledaš li ovdje.

Nadam se da ćeš sad moći otkriti odmetnutu dvojku.