Pozdrav ,zanima me reakcija acetaldehida i Felhlingovog reagensa. U literaturi uz bakrov (I)oksid i vodu kao glavni produkt nastaje octena kiselina , međutim rješavajući mature prijašnjih godina naišao sam na odgovor u kojemu uz bakrov (I) oksid i vodu nastaje konjugirana baza octene kiseline. Kada kao produkt nastaje octena kiselina , a kada konjugirana baza i/ili koja je od navedenih reakcija točna ? Lijepi pozdrav !

Ime i prezime: Luka Radošević kevan1911@gmail.com

Od kiseline do njezine konjugirane baze nije baš dug put. Koja će se naći među produktima, ovisi samo o kiselosti reakcijske smjese. U slučaju Fehlingovog reagensa, koji je sasvim pristojno lužnat, dobit ćemo acetatne anione, odnosno kalijev ili natrijev acetat, uzmemo li u obzir da se u Fehlingovom reagensu nađu kalijev natrijev tartarat i natrijev hidroksid.