Pozdrav! Mozete li mi pojasniti iducu tvrdnju: "Nepolarne molekule u vodi teze stvaranju kapljica radi smanjivanja povrsinske napetosti, smanjujuci broj molekula koje su izlozene vodi". Na koji nacin kapljice smanjuju povrsinsku napetost te kako njezino smanjenje uzrokuje smanjenje broja molekula izlozenih vodi? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Valentina V. valentina.vucemilovic.juric@gmail.com

 


Na dodirnoj plohi između dviju faza, npr. ulja i vode, vode i zraka, ulja i stakla, žive i stakla, vode i stiropora itd., postoji elastična sila koja nastoji tu plohu što je moguće više smanjiti. Ta se sila zove površinska napetost.

Ako zamislimo da bi nepolarne molekule (npr. molekule ulja) bile raspršene u vodi, tada je površina dodirne plohe između nepolarnih molekula i molekula vode jako velika, jer je svaka molekula ulja okružena molekulama vode, pa je i ukupna površinska napetost u sustavu velika. Tu si napetost možemo zamisliti kao težnju vode da iz sebe istisne (izgura) strane, nepolarne molekule. To se najbolje postiže tako da se te molekule izguraju (sakupe) na jednu hrpu, u jednu kuglicu odnosno kapljicu. U toj kapi većina nepolarnih molekula okružena je drugim istovrsnim nepolarnim molekulama, i tu nema nikakve površinske napetosti, dok je tek manji dio nepolarnih molekula (konkretno, onih uz sam rub kapi) ostalo izloženo kontaktu s molekulama vode, i tu i dalje postoji površinska napetost.

Logično, što su te kapi veće, to je manja površinska napetost po jedinici množine molekula od kojih su kapi sazdane. Zaključno, formiranjem kapljica i spajanjem manjih kapi u veće smanjuje se ukupna površinska napetost u sustavu.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija