Usporedi octenu i oleinsku kiselinu.Što im je zajedničko,a po čemu se razlikuju?Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Kristina Ćosić kristinacosic57@gmail.com

Popis svojstava i osobina koje su oleinskoj i octenoj kiselini zajedničke, i osobina po kojima se razlikuju praktički je neiscrpan, pitanje je samo koliko daleko želimo ići. Od zajedničkih karakteristika možemo navesti da se u oba slučaja radi o organskim spojevima sastavljenima od ugljika, vodika i kisika, oba su spoja ravnolančane organske kiseline s jednom karboksilnom skupinom, oba imaju paran broj ugljikovih atoma, i jednoj i drugoj kiselini ime na hrvatskom jeziku započinje slovom "o".

Od osobina po kojima se razlikuju navest ćemo da oleinska kiselina, za razliku od octene, u svojoj molekuli ima dvostruku vezu (te je, prema tome, nezasićena), molekula joj je puno veća, ne miješa se s vodom, može obezbojiti bromnu vodu, a imena octene i oleinske kiseline na engleskom jeziku započinju različitim slovima (octena: acetic, oleinska: oleic).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr