Kod NaCl je omjer 1:1 i ćelija sadrži 4 atoma natrija i 4 atoma klora pa je zato masa ćelije jednaka 4 mase formulske jedninke. To je važno jer u zadatcima znaju dati gustoću, formulu i tip slagaline, a onda mi trebamo izračunat duljinu brida što nije teško ako se zna kolika je masa ćelije. Do sada sam susretao natrijev klorid i kalcijev sulfid, ali njega je onda bilo isto lagano riješiti jer je i u njemu omjer 1:1 pa i on u ćeliji ima 4 formulske jedinke. Recimo da sada imamo zadani neki spoj XY2 te on npr. ima plošno centriranu slagalinu. Koliko će kojih atoma biti u njoj, tj. koliko će formulskih jedinki biti unutra? Molio bih Vas što prije odgovor!

Ime i prezime: Dario Paler dario.paler01@gmail.com

Kratak odgovor na tvoje pitanje je da će plošno centrirana (kubična) ćelija uvijek sadržavati četiri formulske jedinke. Isto tako, volumno centrirana (kubična) ćelija sadržavat će dvije formulske jedinke, a primitivna samo jednu.
Razlog tomu leži u naravi kristalne ćelije. Ona je, naime, matematički objekt koji se dobiva upotrebom jednog ili više simetrijskih operatora nad točkom. Ishod je način na koji se ta točka ponavlja u prostoru. U slučaju plošno centrirane kubične ćelije točka će se naći u uglovima i središtima ploha elementarne ćelije. U stvarnim kristalnim strukturama ono što se ponavlja nije točka nego stvarne čestice, što će reći atomi ili molekule (ioni ako su nabijeni). Međutim, narav onoga što se ponavlja ne mijenja matematičke principe. Ako znamo kakva je jedinična ćelija, znamo i koliko se puta nešto u njoj ponavlja, barem kad je riječ o jednostavnim tvarima.

Inače, na mnoga pitanja odgovor ćeš najbrže dobiti tako da ga potražiš među već postojećima. Upisivanjem izraza "ćelij" u E-školinu tražilicu naći ćeš nekolicinu odgovora koji se bave kristalnim ćelijama (kao i poneke koji se bave galvanskim člancima), od kojih bi ti ovaj mogao biti zanimljiv, ako već ne koristan.