Možete mi objasniti kako pišemo disocijaciju kiselina? i zbunjuje me što se negdje disocira na H+ a negdje OH-? Hvala unaprijed

Ime i prezime: Kristina Mateković kristinnah225@gmail.com

Kiseline otpuštaju isključivo hidrone:

HA ⇄ H+ + A

A predstavlja ostatak molekule kiseline, koja god to kiselina bila.

Hidroksidni anioni, OH, nastaju disocijacijom baza, a ne kiselina. Tipičan primjer je natrijev hidroksid:

NaOH ⇄ Na+ + OH

Jedini spoj koji će istovremeno otpustiti i hidron i hidroksidni anion (tj. razdvojiti se na njih) je voda, a proces se zove autoprotolizom:

H2O ⇄ H+ + OH

Voda je inače arhetipski predstavnik tzv. amfoternih spojeva, koji se mogu ponašati i kao kiseline i kao baze tj. koji mogu i otpustiti i primiti hidron (ili hidroksidni anion). Vjerojatno je korisno napomenuti da će se obično ponašati samo kao jedno od to dvoje. Npr. aluminijev hidroksid u kontaktu s klorovodičnom kiselinom ponašat će se kao baza, dok će s natrijevom lužinom reagirati kao kiselina.