Pozdrav, Jedno pitanje iz analitike imam : Puferska otopina sadrži smjesu KH2PO4 i Na2HPO4 I. uzorak: 50 mL te otopine titrirano je s HCl (c=0,1027 mol/L) do promjene boje metil-oranž (titrira s Na2HPO4) pri čemu je potrošeno 12,17 mL kiseline II. uzorak: drugih 50 mL puferske otopine titrirano je s NaOH (c=0,0550 mol/L) uz fenolftalein kao indikator (titrira s KH2PO4) pri čemu se troši 22,73 mL otopine baze Izračunajte molarne koncentracije Na2HPO4 i KH2PO4! Hvala Vam !!

Ime i prezime: Petra Žordić pericazor1234@gmail.com

Ono što piše u zagradama ključ je cijelog zadatka: titracijom s klorovodičnom kiselinom određena je koncentracija natrijevog hidrogenfosfata, a titracijom s natrijevom lužinom koncentracija kalijevog dihidrogenfosfata. To znači da se rješavanje zadatka svodi na dva množenja:

c(Na2HPO4) = c(HCl)⋅V(HCl)/V(uzorak)

c(KH2PO4) = c(NaOH)⋅V(NaOH)/V(uzorak)