koje su elementarne tvari građene od molekula? zasto elementarne tvari ugljika označujemo simbolom? objasni razliku u označavanju fosfora i magnezija.

Ime i prezime: Iva Cesar iva.cesar03.ic@gmail.com

Kako napisah ovdje, elementarne tvari građene od molekula su vodik, dušik, kisik, fluor, sumpor, brom i jod te pojedini alotropi ugljika, fosfora, arsena i selenija. U ekstremnim uvjetima mogu se naći i molekule mnogih drugih elemenata, ali vjerojatno autor pitanja ne očekuje detalje o tomu.
Simbolom ugljika označuju se dijamant, grafit i nanocjevčice, dok se za fulerene pišu njihove formule, npr. C60 ili C72.
Bijeli fosfor, na koji se očito cilja u trećem pitanju, građen je od četveroatomnih molekula pa se zapisuje kao P4. Magnezij kao tipičan metal ne gradi molekule, tako da se kao elementarna tvar označava opet simbolom: Mg. Inače, fosfor se može pojaviti i kao crni, crveni ili ljubičasti fosfor, koji se svi odreda mogu zapisati jedino simbolom elementa, budući da su polimerne građe.