Poštovani! Zbunio me sljedeći zadatak, a onda i još neke stvari. Ukupni broj elektrona u 0,1 mol Li+ iona je? i sada računamo: N(Li+ ) = n(Li+ )⋅L = 0,1⋅6,022⋅10 na 23 = 6,022⋅10 na 22 I sada kada treba staviti omjer zašto je N(e− ) = 2⋅N(Li+ ) a ne 1/2? Isto me buni npr. N(O)/N(H2SO4) je li njihov odnos onda 4:1 ili 1:4? Nije sad bitno koji spoj, buni me to pisanje odnosa. Hvala na odgovoru

Ime i prezime: Ines Trupinić ines.trupinic@gmail.com

 


Razlog zašto je broj elektronâ u litijevim kationa dvostruko veći, a ne upola manji od broja litijevih kationa, to je što jedan litijev kation sadrži dva elektrona, a ne pola elektrona. Posve analogno, broj kisikovih atoma u nekom broju molekula sumporne kiseline četverostruko je veći od tog broja jer svaka molekula sumporne kiseline sadrži četiri kisikova atoma.
Dakle, ako jedan litijev kation sadrži dva elektrona, njih dva sadržavat će dvaput po dva, što će reći četiri elektrona, njih tri sadržavat će šest elektrona, njih 1,4 ⋅ 1023 sadržavat će 2 ⋅ 1,4 ⋅ 1023 = 2,8 ⋅ 1023 elektronâ itd.

Ti odnosi funkcioniraju isto kao i oni u makrosvijetu. Npr. ako svaka kutija sadrži tuce, odnosno dvanaest jaja, deset kutija sadržavat će deset puta po dvanaest jaja, a ne deset puta po jednu dvanaestinu jaja. Slično, ako je u jednom razredu trideset učenika, stotinu razreda sadržavat će stotinu puta trideset učenika, a ne stotinu puta po jednu tridesetinu učenika.

Ponešto zbunjujućiji slučaj s brojkama u kemiji možeš vidjeti ovdje.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija