1. Koja je formula karbidnog iona? Na internetu govore da je to c4- ili c2^2- ili c2-. Koji je onaj točan? 2. Kako bi onda glasile formule cirkonijeva karbida, borova karbida? 3. koji je naziv iona formule ONO-?

Ime i prezime: Dario Paler dario.paler01@gmail.com

Ako ćemo se držati analogije s ostalim -idima, jedini karbidni anion onaj je koji se još zove i metanidni, C4–. Drugi anioni koji se zovu karbidnima sadrže dva, odnosno tri ugljikova atoma: acetilidni ili etinidni, C22–, te alilenidni, alenidni ili propadienidni, C34–. Karbidni(II) anion nije mi poznat, osim ako tvoj izvor nije ciljao na karbidni ligand. Doduše, nisam siguran u kojem je oksidacijskom stanju ugljik u takovim spojevima, a k tomu se ne radi o izoliranom anionu, nego o ugljikovom atomu kovalentno vezanom za jedan metalni atom ili više njih.
Karbidi kao grupa spojeva, međutim, ne obuhvaćaju samo ionske karbide, s malo prije spomenutim anionima, nego i kovalentne (spojevi ugljika s borom ili silicijem) i metalne, unutar kojih se izdvajaju intersticijski (npr. s titanijem ili volframom), karakteristični po tomu što su ugljikovi atomi jednostavno umetnuti u oktaedarske šupljine kristalne rešetke metalâ. Ostali obično imaju nešto kompleksnije strukture, što vrijedi i za kovalentne karbide.

Formule karbidâ, kao i više informacija o toj grupi spojeva (uključujući i to da su formule ZrC i B4C zericu prepojednostavnjeni opis stvarnog stanja), naći ćeš na pripadnom wikipedijskom članku.

ONO je nitritni anion. Slobodno se može zapisati i kao NO2. Situacije u kojima se pazi kako se zapisuje ta formula vezane su za njegovu koordinacijsku kemiju, budući da se na pojedine metalne katione može vezati preko dušikovog ili kisikovog atoma. U prvom slučaju ligand će se zvati nitro-, a u drugom nitrito-.