Zanima me što su to kritični tlak i kritična temperatura? I što se dogodi kad ih povećamo. I zanima me kako tlak utječe na promjenu temperature tališta? Hvala

Ime i prezime: Nina Pintar Nina_zg_cro@net.hr

 


Draga Nina,

prvo:

Kritična temperatura je temperatura iznad koje plin više ne možemo ukapljiti bez obzira kakav tlak* primjenili. Kritični tlak je minimalni tlak koji treba primjeniti da bi plin ukapljili pri kritičnoj temperaturi.
Da ti ovo malo pojasnim; zamisli jednu hermetički zatvorenu posudu u kojoj se nalazi voda. Neka je u posudi i malo praznog prostora (isišemo zrak). Zagrijavamo li vodu dolazit će do isparavanja i tlak iznad kapljevine (vode) će rasti. Ako bi zaustavili grijanje isparavanje bi se zaustavilo a time i porast tlaka.
E sad, kako je tlak iznad kapljevine rastao tako je rasla i gustoća plina iznad nje i približavala se gustoći kapljevine. Kad dođemo s grijanjem do otprilike 370°C, granica između plina i kapljevine će nestati. Ma koliki tlak pri toj temperaturi primjenili, nećemo moći dobiti dvije faze tj. plinovitu i kapljevitu (tekuću) vodu. Mogli bi reći da su se plin i tekućina pomiješali. Naime gustoća plina se izjednačila s gustoćom kapljevine, a kako su identičnog kemijskog sastava, nema razloga da se ne pomiješaju. Mogli bi postaviti pitanje: Kako znamo da je voda u posudi u plinovitom stanju? Jednostavno - ispunjava cijeli raspoloživi prostor! A pazi ovo: Gustoća tog plina je tek neznatno manja od gustoće vode! Sjeti se da smo na početku ostavili i malo praznog prostora u posudi.

Drugo:

Kritični tlak i temperatura se ne mogu mijenjati. Oni su
"privatna stvar" svake molekule.

Treće:

Utjecaj tlaka ovisi o tome dolazi li do smanjenja ili povećanja volumena prilikom taljenja. Ako imamo slučaj vode koja ima poznatu anomaliju, (običaj je da se taljenjem povećava volumen {bar je to tako u mom selu}),porastom tlaka snizit će se temperatura tališta (ledišta). Za većinu drugih tvari slučaj je obrnut.

Četvrto:

Objašnjenje zvjezdice (*): Pri ekstremno visokim tlakovima, {nikad viđenim u mom selu}, moguće su i neke kemijske reakcije. Primjerice, znanstvenici se danas bave s izradom poluvodiča od dušika u čvrstom (krutom) stanju. Naime pri tako visokim tlakovima dušik pređe u čvrsto stanje u kojem ostaje i pri normalnom tlaku(!). Pričamo o tlakovima 105(!) bar-a naviše.

Peto:

Ćao.

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija