Sve o: Fosfolipidima (literatura,web adrese,grafovi,crteži) Radi pomoći pri pisanju sastava. Hvala

Ime i prezime: Hrvoje Živković starfucker@net.hr

Hrvoje, uzmi veliki komad papira i nacrtaj strukturnu formulu glicerola, CH2OH-CHOH-CH2OH. Sada prvu od tri -OH skupine glicerola esterificiraj s nekom zasićenom masnom kiselinom. Dobit ćeš CH3-CH2-(...)-CH2-CO-OCH2-CHOH-CH2OH. Taj se spoj zove monoacilglicerol, on je monoester glicerola sa zasićenom masnom kiselinom. Zatim drugu -OH skupinu glicerola (to je ona u sredini) esterificiraj s nekom nezasićenom masnom kiselinom, na isti način kako si to učinio i sa prvom -OH skupinom. (Nezasićena masna kiselina ima u lancu barem jednu dvostruku vezu, npr. oleinska kiselina.) E sada ti je preostala još treća (i posljednja) -OH skupina. Nju ćeš esterificirati s fosfornom kiselinom, H3PO4, dakle (...)-CH2O-PO3H2. Tako dobiveni spojevi zovu se fosfatidne kiseline i one su najjednostavniji fosfolipidi. Osim fosfatidnih kiselina, u fosfolipide spadaju i fosfatidi. Fosfatidi su esteri aminoalkohola s fosfatidnim kiselinama. Najjednostavniji primjer bi bio da na kiselu -OH skupinu na atomu fosfora fosfatidne kiseline (koju si upravo nacrtao) esterski nadovežeš etanolamin, HO-CH2-CH2-NH2. Tako ćeš dobiti (...)-CH2O-PO2H-O-CH2-CH2-NH2. To je fosfatidiletanolamin. O svemu tome možeš puno detaljnije pročitati u knjigama L. Stryer: Biokemija ili P. Karlson: Biokemija. Obje knjige su prevedene na hrvatski i imaju lijepo i pregledno nacrtane strukturne formule, a možeš ih naći u knjižnicama fakulteta na kojima se predaje kemija. Nadam se da sam ti pomogao.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@rudjer.irb.hr