Što znači indeks u molekulama elementarnih tvari?Postoji li nekakvo pravilo u vezi toga ili?Neznam to odrediti,a sutra pišem test.Hvala unaprijed

Ime i prezime: Chiara Erstić kiaraerstic@ymail.com

Indeks u kemijskoj formuli znači koliko određenih atomâ sadrži molekula ili formulska jedinka neke tvari. Npr. formulska jedinka aluminijevog oksida, Al2O3, sadrži dva atoma aluminija i tri atoma kisika, dok molekula vode, H2O, sadrži dva atoma vodika i jedan atom kisika (jedinice u indeksima se ne pišu, tako da nikakav indeks znači da imaš samo jedan atom). Većina elementarnih tvari su metali, tako da formule njihovih elementarnih tvari neće imati nikakve indekse. Nemetali najčešće tvore dvoatomne molekule (H2, O2, N2, F2, Cl2, Br2, I2), ali nađe se i drugačijih (S8, P4, C60). Nije to jako pravilno, ali dade se zapamtiti.